Atletism, junioare 1 - Aur şi argint la naţionale

Diana Ţigănaşu şi Laura Corhană sunt cele două laureate ale CS Ceahlăul Piatra Neamţ la ediţia 2017 a Campionatelor Naţionale de Atletism în aer liber. Concursul a avut loc la Bucureşti, pe Stadionul „Iolanda Balaş Soter“, iar pentru Ţigănaşu a fost ultimul oficial al anului în curs.

Diana Ţigănaşu şi antrenorul Dan Cojocaru

Diana Ţigănaşu a terminat pe locul 1 în proba de aruncare a greutăţii, cu rezultatul de 14.33 metri reuşit din prima încercare. A doua în ierarhie a fost Maria Chindriş (LPS Cluj Napoca, 12.10m), iar pe ultima treaptă a podiumului s-a situat Paula Frîntu (CSS Şoimii Sibiu, 12.02m).
Proba de aruncare a discului i-a adus aceleiaşi sportive pregătite de antrenorul Dan Cojocaru un al doilea titlu naţional, Ţigănaşu având drept cel mai bun rezultat aruncarea de 45.78m, din a cincea încercare. Pe podium au mai fost, în ordine, Iuliana Lungu (CSS Câmpina, 42.57m) şi Iustina Madina (CSS Şoimii Sibiu, 39.02m).

Laura Corhană şi antrenoarea Iulia Olteanu Negură

Laura Corhană, junioară II, a concurat în proba de alergare pe distanţa de 5.000 de metri plat şi a terminat pe locul al doilea în competiţia junioarelor 1. Eleva antrenoarei Iulia Olteanu Negură s-a ales astfel cu medalia de argint la finalul unei curse pe care a terminat-o în 18 minute, 48 secunde şi 88 sutimi. Gabriela Doroftei (CSM Suceava) a terminat prima cursa, iar pe locul 3 s-a clasat vasluianca Izabela Spiridon.

La ediţia din acest an a campionatului naţional de juniori 1 de la Bucureşti au participat 364 de atleţi de la 90 de cluburi din România. Au concurat 159 de fete şi 205 băieţi.