Rezultate la Cupa Bistriței 2019

CS Ceahlăul Piatra Neamț a avut o serie de sportivi înscriși la ediția din acest an a Cupei Bistriței la atletism. Concursul a avut loc în sala de atletism din Bacău și a adunat la start sportivi din zona Moldovei în mod special.

Iulia Olteanu, antrenor atletism CS Ceahlăul:
”A fost pentru sportivii clubului nostru o primă verificare a nivelului de pregătire de după perioada din ultimele luni în care au lipsit concursurile. Trebuie spus că acest concurs a fost dedicat celor de la categoriile seniori și tineret, dar la care au luat startul și destui juniori”.

Silviu Munteanu (junior II) a terminat pe locul 2 finala probei de 60m plat, cu timpul 6 secunde și 98 sutimi, nou record personal. După ce câștigase în calificări. De menționat că a pierdut finala la o sumite de secundă în fața lui Alin Anton (Iași). ”Adversarul său este cu trei ani mai mare”, a precizat Iulia Olteanu. Același sportiv al clubului nostru, Silviu Munteanu, a concurat și-n proba de 200m plat. A terminat tot pe locul 2, cu timpul de 23secunde și 16 sutimi, după seniorul Vlad Dulescu, de la Poli Iași.
Robert Gavril a fost pe 6 la 60m plat (7,47s) și pe 10 la 400m plat (55,59s), în timp ce Lorena Hurdubei a ”jucat” și ea în finala la 60m plat (8.35s). Proba de 800 de metri a avut-o la start pe Andreea Ungureanu, care a terminat pe locul 16 (2:44,21), tot ea concurând la 1500m, unde a treminat pe 22. În aceeași probă de 1500m, Noemi Bordeanu a fost pe 12, iar pe 13 a încheiat Loredana Manașcu.

S-a alergat și pe distanța de 3 kilometri, iar Julia Milena Augsburger a terminat pe locul 4 (10:24,85), Noemi Bordeanu a fost a șaptea, iar Loredana Manașcu a fost pe 8. Cursa băieților de 3000 de metri s-a încheiat cu Cristian Boroianu pe locul 7.

La aruncarea greutății, CS Ceahlăul a avut trei sportivi, toți pregătiți de antrenorul Dan Cojocaru. La junioare I, Diana Țigănașu a învins cu 13,66m, în timp ce Miruna Deleanu s-a clasat pe locul 2 (10,98m). La masculin (juniori), Robert Caia a încheiat pe locul 5, cu 11,85m.