Atleți de perspectivă la categoria „Copii 1“

Sala de atletism „Ioan Soter“ din București a găzduit ediția din acest a Campionatelor Naționale de atletism în sală pentru sportivii de la categoria „Copii 1“, adică cu vârsta de maxim 13 ani. Întrecerea a avut loc pe 23 martie 2019 și a adunat la start 372 de concurenți de la 84 de cluburi din toată țara. Conform statisticii prezentate de Federația Română de Atletism pe site-ul propriu, au fost pe listele de start numele a 218 fete și a 154 de băieți.
CS Ceahlăul Piatra Neamț a avut trei atleți în competiție.

Alesia Sara Cristea, antrenor Alina Militaru, a concurat în două probe: 60 m plat și 200 m plat. După calificări în proba de 60 de metri, terminate pe locul 7, cu timpul de 8 secunde și 57 sutimi, pietreanca a terminat finala tot pe locul 7, dar cu un timp mai bun cu o sutime de secundă. Au fost în total înscrise 48 de concurente în această probă.
Aceeași sportivă a concurat și la de 200 m plat, terminând pe locul 11 din 42 de sportive. Timpul său a fost de 29 secunde și 44 de sutimi.

În aceleași curse, dar la masculin, a alergat și Darius Gavriloaia. La ”60m plat” elevul antrenorului Ion Iorga. În finală, Gavriloaia a fost pe locul 8 (8.42 secunde), după ce alergase aceeași distanță în 8.57 secunde și terminase pe locul 7 în calificări.

Antrenorul Ion Iorga l-a mai avut și pe Matei Petrescu în concurs la naționalele în sală din 2019 pentru categoria „Copii 1“. Acesta a luat startul în proba de săritură în lungime și a terminat pe locul 6, cu 4.85 metri. Trebuie spus că la ultima încercare Petrescu a reușit performanța cifrică amintită și a urcat două locuri în clasament, de pe 8 pe 6.