Medalii de la canotaj

valentin gavril1Clubul Sportiv Ceahlaul a punctat si prin sectia de canotaj in ceea ce priveste medaliile cistigate in 2011. Sportivi cu dubla legitimare, si la LPS Piatra Neamt, canotorii juniori ai lui Valentin Gavril au participat saptamina trecuta la nationalele scolare si la intrecerile pe medalii ale federatiei de specialitate.

 

Dorina Otea a luat aurul la junioare II, in proba de simplu, iar Ana Maria Grapinoiu (junioare III - simplu) a urcat pe a doua treapta a podiumului. Elena Grapinoiu, Andreea Spicea, Antonia Cerbu si Dorina Otea au alcatuit echipajul de "4 rame" si au cistigat argint (junioare II), pentru ca perechea Antonia Cerbu si Andreea Spicea (junioare II) sa termine si ele cu argint proba de "dublu visle".

„Sintem in grafic si asteptam cu interes ca toti sportivii nostri sa confirme rezultatele la selectia pentru nationalele de juniori ce vor merge la finalul lunii septembrie in Turcia, la Istanbul, acolo unde se va desfasura Balcaniada“, a precizat Valentin Gavril, directorul CS Ceahlaul si antrenorul sectiei de canotaj.
Din pacate pentru CS Ceahlaul, Nicu Bocancea a ratat un titlu national pentru ca si-a agatat una dintre visle si s-a rasturnat cu barca.

La nationalele scolare, Dorina Otea a adus pentru LPS Piatra Neamt un titlu la junioare II, in timp ce Madalina Capra a terminat a III-a concursul junioarelor I. Echipajul de dublu, format din Antonia Cerbu si Andreea Spicea, a incheiat concursul desfasurat la Iasi pe locul III. Barca de "4 visle" si-a adjudecat bronzul in formula: Elena Grapinoiu, Ana Maria Grapinoiu, Antonia Cerbu si Andreea Spicea.


Tipărire   Email